Електрик Харків
(050) 923-64-54 (МТС) (093) 728-78-79 (Life) (096) 702-56-90 (Киевстар) Телефонуйте: Пн - Нд  8:00 - 22:00
Харків

Автоматичні вимикачі (автомати струму), ПЗВ, диф автомат, реле напруги (бар'єр)

      Електрика - незаперечний помічник в сучасному житті, завдяки якому, доступно більшість речей необхідних для нашого комфорту. Але як то кажуть, у кожної медалі є й зворотний бік. На жаль, електрика не тільки благо, але і сила, яка може призвести до виникнення пожежі, здатна травмувати людину. Однак ризик виникнення негативних ситуацій можна звести до мінімуму, а то і зовсім його усунути. У цій статті розглянемо автомати захисту, які застосовуються в житлових електромережах.

Автомати захисту

Захист електропроводки
(захист по струму)
Мал.1 Автоматичні вимикачі
Захист електроприладів
(захист по напрузі)
Мал.2 Реле напруги
Захист від ураження електричним струмом Мал.3 a) Реле діф.тока;
      б) Дифавтомат

Автоматичні вимикачі (автомати струму)

У більшості випадків, коли говорять про "автомати", як раз мають на увазі даний вид автоматів, проте це не зовсім правильно, оскільки це всього лише один з типів захисної автоматики.

Автомати струму захищають електропроводку від перегріву, який виникає при перевищенні значення номінального струму провідника. Така ситуація можлива при одночасному включенні в мережу потужних приладів (електрочайник, СВЧ - піч, пральна машина і ін.) Або при короткому замиканні.

Номінал такого автомата вибирається виходячи з параметрів електропроводки, і ні в якому разі не з народного визначення "щоб не вибівалo ..." :). Якщо у вас відбувається спрацьовування автомата, - це ще не привід змінювати його на більш потужний. Можливо, що ви перевантажуєте проводку або автоматичний вимикач вийшов з ладу. У такому випадку, щоб уникнути неприємностей краще проконсультуватися з електриком. На рис. 1 показаний зовнішній вигляд автоматів струму (одно-, дво- і триполюсні).

Функція автоматів струму: відключення живлення ліній при перевантаженні або короткому замиканні.

Застосування: захист ліній електропроводки.

Основні параметри: Iн - номінальний струм, А (Ампер);

Реле напруги (бар'єр)

Як відомо, напруга в домашній електромережі - 220 В, але в дійсності, воно може перебувати в діапазоні 160 - 250 В. А при аварійних випадках 380 В і вище. Причини, за якими це відбувається, в даній статті ми розглядати не будемо, скажімо, тільки, що ймовірність такого випадку досить висока.           

І якщо знижена напруга тільки в рідкісних випадках може привести до поломки побутових приладів (в основному прилади, в яких присутня система пуску електродвигуна, наприклад, холодильник або пральна машина), то підвищена напруга небезпечна для всіх електроприладів. Якраз для захисту від таких неприємностей і служить реле напруги (або як його ще називають - "бар'єр").           

У разі, коли напруга мережі виходить за межі встановлених значень (в більшості моделей можна самостійно коригувати верхній і нижній межі відключення), реле напруги автоматично відключає живлення, тим самим рятуючи побутову техніку.           

Треба сказати, що даний прилад працює повністю в автоматичному режимі - після аварійного відключення, реле напруги протягом певного часу (1-5 хв) відстежує рівень напруги в мережі, і якщо воно відповідає встановленному діапазону, "бар'єр" самостійно проведе підключення живлення. В іншому випадку, стається скидання вбудованого таймера, і живлення не підключиться до тих пір, поки напруга не стабілізується. На рис. 2 показаний зовнішній вигляд реле напруги (зліва - непрограмований, праворуч - програмований).

Функція реле напруги: відключення навантаження при підвищеній / зниженій напрузі в мережі.

Застосування: захист електроприладів.

Основні параметри: Iн - номінальний струм, А (Ампер); Uв - верхня межа відключення, В (Вольт); Uн - нижня межа відключення, В (Вольт).

ПЗВ (реле диференціального струму, диф автомат)

Яким би не був побутовий прилад, будь то електроплита або настінний світильник, завжди є ризик ураження електричним струмом. Найнебезпечніші прилади з даної точки зору - це в першу чергу прилади з металевим корпусом, особливо якщо в них використовується нагрівальний елемент (тен). Наприклад, електроплита, бойлер, пральна машина та ін. Небезпечними також є і прилади освітлення, де внаслідок випромінюваного тепла від лампи розжарювання, може статися оплавлення ізоляції провідників.

Почнемо з розшифровки даної абревіатури: ПЗВ - Пристрій Захисного Відключення диференціального струму. Якщо коротко, то прилад реагує на струм витоку, з живлячого провідника на "землю", внаслідок чого і виникає диф. ток (різниця "вхідного" і "вихідного" струмів).

Сильно вдаватися в технічну сторону ми не будемо, спробуємо розібратися в даному питанні на прикладі. Отже, через несправність приладу, корпус приладу може опинитися під напругою ( "пробой" фази на корпус), і якщо в цей момент людина доторкнеться до приладу, через нього почне протікати електричний струм. У цей момент якраз і виникає диференційний струм - різниця між струмом, який "виходить" з ПЗВ, і струмом, який "повертається" до нього. Як тільки виникає така ситуація, ПЗВ миттєво здійснює відключення лінії живлення.

До речі, слід знати, що будь-який струм більше 10 мА (міліампер) може привести до летального результату, всупереч поширеній думці, що небезпечний, тільки, ток в 100 мА.

Функція ПЗВ: відключення живлення в разі струму витоку.

Застосування: захист від ураження електричним струмом.

Різновид: 'діфавтомат' - прилад, який представляє собою реле диф. струму + автомат струму в одному корпусі.

Основні параметри: Iн - номінальний струм, А (Ампер); .I - диференційний струм, мА (міліампер).
Копіювання матеріалів з сайту заборонено. Авторство опублікованих матеріалів зареєстровано в ПС Яндекс і ПС Google.
 
ЗАКАЗ ОБРАТНОГО ЗВОНКА  
 
НОМЕР ТЕЛЕФОНА: +38
ИМЯ: - не обязательно