Електрик Харків
(050) 923-64-54 (МТС) (093) 728-78-79 (Life) (096) 702-56-90 (Киевстар) Телефонуйте: Пн - Нд  8:00 - 22:00
Харків
Еволюція лампочки. Від нитки накалювання - до LED. (

Лампи накалювання, люмінесцентні, світлодіодні.

)

Лампи накалювання

лампа накалювання Першим штучним джерелом світла була лампа накалювання. У 1840 році англійський астроном Уоррен де ла Рю зробив перший прототип сучасної лампочки накалювання, в якості джерела випромінювання він використовував платинову спіраль. Під дією електричного струму спіраль нагрівалася і випромінювала видиме світло.

За таким принципом працюють всі сучасні лампи накалювання. Для збільшення терміну служби нитка накалювання знаходиться в скляній колбі, з якої викачане повітря.

У деяких лампах для зменшення втрати тепла і збільшення терміну служби в колбу закачують інертний газ - суміш азоту з аргоном, а також ксенон (ксенонові лампи часто зустрічаються на авто), або криптон.

Також застосовується буферний газ: пари галогенів (брому або йоду) - звідси назва таких ламп - «галогенні». Термін служби галогенних ламп в 2-4 рази більше звичайних (звичайна лампа накалювання розрахована на 1000 годин роботи).

лампа Уоррена де ла Рю галогенна лампа ксенонова лампа
Лампа Уоррена де ла Рю Галогенна лампа Ксенонова лампа (авто)


Основною перевагою ламп накалювання є їх невелика вартість, недоліком - низький коефіцієнт корисної дії (відношення потужності видимого випромінювання до повної споживаної потужності), який становить для звичайної лампи близько 5%.

Люмінісцентні лампи

люмінісцентна лампа Принцип роботи люмінесцентних ламп кардинально відрізняється від ламп накалювання. Джерелом світла в них служить шар люмінофора. Типова конструкція таких ламп являє собою скляну трубку з електродами на обох кінцях лампи. Зсередини трубка покрита шаром люмінофора, лампа заповнена інертним газом і парами ртуті (саме тому такі лампи не можна просто викидати, їх необхідно утилізувати).

У процесі роботи між електродами горить дугового розряд, під дією струму газова суміш випромінює ультрафіолетове випромінювання, яке в свою чергу змушує світитися люмінофор.

Світловіддача і ккд таких ламп значно вище (приблизно в 5 разів), ніж у ламп накалювання, проте для включення люмінесцентної лампи потрібен імпульс високої напруги, тому для її запуску застосовується спеціальна система запуску (так званий «баласт» - електромагнітний або електронний).

Термін служби люмінесцентних ламп становить від 2000 до 20000 годин. Критичним параметром, що впливає на термін служби, є частота включення-виключення, чим він менший, тим довше прослужить така лампа.

компактні
Компактні люмінесцентні лампи
В сучасних компактних люмінесцентних лампах застосовується електронна система запуску, вбудована в корпус самої лампи.

конструкція люмінесцентної лампи
Конструкція люмінесцентної лампи: 1 - цоколь, 2 - корпус, 3 - електронна система запуску, 4 - колба (скляні трубки)
Ртуть, що міститься в колбі лампи, відноситься до отруйних речовин першого класу небезпеки, тому всі люмінесцентні лампи підлягають обов'язковій спеціальній утилізації.

Один з основних недоліків люмінесцентних ламп - їх мерехтіння (непомітне для ока), однак більшість сучасних компактних ламп позбавлені цього недоліку. Також вміст ртуті в них значно менший, ніж в так званих «лінійних» («трубчастих») лампах.

Світлодіодні (LED) лампи

светодиодная (LED) лампа У світлодіодних лампах або LED - лампах (від англ. Light Emitting Diode), випромінюючим елементом є світлодіод - напівпровідник з p-n переходом, при проходженні електричного струму, такий елемент випромінює світловий потік. Зазвичай в лампах використовується не один світлодіод, а набір з таких світлодіодів.

Форма і конструктивне виконання сучасних світлодіодних ламп різноманітне, що дозволяє використовувати їх в різних світильниках, люстрах і інших приладах освітлення.
Також є світильники з вбудованим світлодіодним джерелом світла, такі світильники мають підвищену енергоефективність, проте в разі поломки, знадобляться послуги електрика для їх ремонту.

Оскільки напруга живлення світлодіодів становить близько 3 Вольт постійного струму, кожна лампа оснащена «драйвером» - блоком живлення, який перетворює напругу мережі 220В до необхідного значення. Саме якість виконання такого «драйвера» в основному і впливає на довговічність лампи.

конструкція LED лампи
Конструкція світлодіодної лампи: 1 - цоколь, 2 - корпус, 3 - «драйвер», 4 - радіатор, 5 - плата з LED елементами, 6 - розсіювач
Найголовнішим плюсом LED - лампочок є їх енергоефективність, а також їх термін служби - для якісної світлодіодної лампи він становить 30000 - 50000 годин.

На перший погляд основним недоліком можна було б назвати їх більш високу вартість у порівнянні з іншими видами ламп. Але якщо взяти до уваги їх набагато більший ресурс (в 30-50 разів вище звичайних ламп накалювання) і їх економічність (приблизно в 10 разів відносно звичайних ламп накалювання), шляхом нескладних підрахунків можна прийти до висновку, що використання LED - лампочок цілком обгрунтовано і економічно вигідно.

Крім того, на відміну від люмінесцентних ламп, світлодіодні лампи не містять таких отруйних речовин як ртуть (хоча звичайно, і повністю екологічно «чистими» їх не назвеш - основним матеріалом корпусу є пластик, радіодеталі, які використовуються в блоках живлення, також містять речовини шкідливі для навколишнього середовища, тому лампи що вийшли з ладу, потребують утилізації, хоча виробники про це мовчать, але як було сказано раніше, прямої загрози для здоров'я LED - лампи не несуть).
Копіювання матеріалів з сайту заборонено. Авторство опублікованих матеріалів зареєстровано в ПС Яндекс і ПС Google.
 
ЗАКАЗ ОБРАТНОГО ЗВОНКА  
 
НОМЕР ТЕЛЕФОНА: +38
ИМЯ: - не обязательно