Електрик Харків
(050) 923-64-54 (МТС) (093) 728-78-79 (Life) (096) 702-56-90 (Киевстар) Телефонуйте: Пн - Нд  8:00 - 22:00
Харків

Заземлення

      Заземлення застосовується для захисту споживачів від ураження електричним струмом. З метою безпеки, всі електроприлади, які мають відкриті струмопровідні частини, підлягають заземленню. Відкриті струмопровідні частини - це елементи конструкції, здатні проводити електричний струм, при нормальній роботі приладу не знаходяться під напругою, але можуть опинитися під напругою при поломці приладу. Наприклад, металевий корпус пральної машини, електропечі, холодильника, СВЧ - печі і т.д .; так, в прасці відкритою токопроводящей частиною є його металева підошва. Небезпека полягає в тому, що при поломці електроприладу, (в разі пошкодження ізоляції елементів) його металеві частини можуть опинитися під напругою. І для того, щоб в такій ситуації ніхто не постраждав, і застосовується заземлення.

>> Необхідна інформація з ПУЕ (ПУЕ - Правила улаштування електроустановок)
Згідно ПУЕ «Електроустановки напругою до 1 кВ житлових, громадських і промислових будівель і зовнішніх установок повинні, як правило, отримувати живлення від джерела з глухозаземленою нейтраллю з застосуванням системи TN ...». В позначення "TN" буква "T" позначає "терра" - в перекладі з латинської "земля", а буква "N" - "нейтраль", позначення TN говорить про те, що нейтральний провід джерела живлення заземлюється. Це означає, що на підстанції нульовий провід трансформатора заземлюється (система з глухозаземленою нейтраллю - «TN»), і до будинку підходить вже PEN - провідник (провідник, який поєднує в собі функції нульового захисного і нульового робочого провідників, на малюнках позначений блакитним кольором).

Також згідно з ПУЕ пункт 1.7.102. «На кінцях ПЛ або відгалужень від них довжиною понад 200 м, а також на вводах ПЛ до електроустановок, в яких в якості захисного заходу у разі непрямого дотику застосовано автоматичне відключення живлення, повинні бути виконані повторні заземлення PEN-провідника ... ». Іншими словами, PEN - провідник повинен бути повторно заземлений на вводі в будинок. ВАЖЛИВО !
=> Площа перетину PEN - провідника повинна бути не менше 10 мм2 для мідного дроту, і 16 мм2 для алюмінієвого проводу. (Виходячи з ПУЕ пункт 1.7.131 «У багатофазних ланцюгах в системі TN для стаціонарно прокладених кабелів, жили яких мають площу поперечного перерізу не менше 10 мм2 по міді або 16 мм2 по алюмінію, функції нульового захисного (РЕ) і нульового робочого (N) провідників можуть бути поєднані в одному провіднику (PEN-провідник). »)

=> «Не допускається використовувати в якості заземлювачів трубопроводи горючих рідин, горючих або вибухонебезпечних газів і сумішей і трубопроводів каналізації та центрального опалення ...» (Згідно ПУЕ пункт 1.7.110)

Заземлення в приватному будинку

        Щоб правильно виконати заземлення приватного будинку, необхідно в ВРУ (вводно-розподільчому пристрої) розділити PEN - провідник на N- (робочий нульовий) і PE- (захисний нульовий) провідники. Для цього PEN - провідник підключається до PE- шини (1), яка в свою чергу з'єднується з заземлювачем, і як показано на малюнку нижче, відбувається розподіл: захисний нуль береться безпосередньо з PE - шини (1), а робочий з N - шини (2), яка з'єднується через провідник з PE - шиною (1). Така система заземлення називається TN-C-S.
 
Мал.1 Система заземлення TN-C-S в приватному будинку.

Заземлення в багатоповерхових будинках

      У сучасних багатоповерхових будинках зазвичай застосовується системи заземлення TN-C-S або TN-S. В системі TN-C-S від підстанції до будинку підходить чотирьохпровідний кабель: три фази і PEN-провідник. Розподіл PEN - провідника відбувається в ВРУ (водно-розподільчому пристрої), і в поверховий щиток підходить вже п'ять проводів: три фази (A, B, C), робочий нульовий провідник (N), і захисний нульовий провідник (PE). В системі TN-S на відміну від попередньої системи, до будинку підходить вже п'ятипровідний кабель. Відповідно в таких випадках досить підключити захисний провідник до PE - шині встановленої в поверховому щиті (ЩП).
 
Мал.2 Система заземлення TN-S в сучасному багатоповерховому будинку.
 
Мал.3 Система заземлення TN-C-S в сучасному багатоповерховому будинку.       У багатоповерхових будинках старої споруди зазвичай застосовується система TN-C. У поверховий щит підходить чотири дроти: три фази (A, B, C) і PEN - провідник. Зазвичай в таких щитах PEN - провідник безпосередньо з'єднується з корпусом щита, при такому з'єднанні робочий (N) і захисний (PE) провідники беруться безпосередньо з корпусу щита. Така система менш надійна, а у випадках незадовільного стану поверхових щитів і стояка може бути небезпечною, оскільки в разі відгорання PEN - провідника, сам щит і електроприлади підключені до електромережі можуть опинитися під напругою.
 
Мал.4 Система заземлення TN-C багатоповерховому будинку старої споруди. Слід пам'ятати, що будь-які роботи пов'язані з заземленням має проводити кваліфікований спеціально навчений персонал. Якщо виникли питання за матеріалами даної статті, їх можна буде задати електрику зателефонувавши за номером: тел. (050) 923-64-54, тел. (093) 728-78-79, тел. (096) 702-56-90.
Копіювання матеріалів з сайту заборонено. Авторство опублікованих матеріалів зареєстровано в ПС Яндекс і ПС Google.
 
ЗАКАЗ ОБРАТНОГО ЗВОНКА  
 
НОМЕР ТЕЛЕФОНА: +38
ИМЯ: - не обязательно